Skip to content
Thanks to our sponsors for their support

Author Topic: Cycling Scotland Criterium Series Round 6 (Scottish National Series 1) Results  (Read 5867 times)

ttman

  • attachers
  • Forum member
  • *
  • Posts: 121
Cycling Scotland Criterium Series Round 6  24 May 2008      
Results      
Premier Race      
Position   Name   Club
1   David Lines   Pedal Power RT
2   Gary Hand   Pedal Power RT
3   Ross Creber   SIS-Trek
4   Gordon Murdoch   Pedal Power RT
5   Kevin Barclay   Pedal Power RT
6   Scott MacRae   Pedal Power RT
7   Robert Wardell   Sandy Wallace Cycles
8   Alex Coutts   Giant Asia
9   Andy Mathieson   Musselburgh CC
10   Callum Wilkinson   The Bicycleworks.com
Sprint 1 - Kevin Barclay, David Lines, Gary McCrae      
Sprint 2 - Gordon Murdoch, David Lines, Gary Hand      

First Division Race      
Position   Name   Club
1   Douglas Young   Stirling BC
2   Patrick Galbraith   Velo Ecosse
3   Stephen Dickson   Falkirk BC
4   Peter Simpson   Berwick Wheelers
5   Jeremy Greengrass   Glasgow Nightingale
6   Paul French   Unattached
7   Richard MacDonald   Unattached
8   Lee Anderson   East Kilbride RC
9   Scott McCrossan   Glasgow Couriers
10   Alastair McNicol   Velo Ecosse
Sprint 1 - Patrick Galbraith, John Williams, Bill Wilkie      
Sprint 2 - Lee Anderson, Alan Ramsey, Patrick Galbraith      
Cash Sprint 1 - Lee Anderson £10      
Cash Sprint 2 - Dougie Rae £5      
Cash Sprint 3 - Patrick Galbraith £10      

Women      
Position   Name   Club
1   Claire Thomas   Edinburgh RC
2   Rosemary Byde   Edinburgh RC
3   Maddy Robinson   Edinburgh RC
4   Pat Robertson   Edinburgh RC
5   Erin McLeod   Edinburgh RC

Junior      
Position   Name   Club
1   Douglas Young   Stirling BC
2   Alastair McNicol   Velo Ecosse
3   Niall Johnstone   Stirling BC

Youth       
Position   Name   Club
1   Patrick Galbraith   Velo Ecosse
2   Scott McCrossan   Glasgow Couriers
3   Finlay Young   Velo Ecosse
4   Sam Mathews   Edinburgh Racers
5   Greg Brown   Glasgow Nightingale
6   Dougie Rae   Unattached
7   Stuart McCluskey   Drummend/Datasafe
8   Angus Gillies   Peebles CC
9   Niall McLeod   Edinburgh RC
10   Alex Web   Edinburgh RC

ttman

  • attachers
  • Forum member
  • *
  • Posts: 121
Final Tables and standings (Prizes were awarded for the top 8 in the Premier & First divisions and for the top 5 Women, Juniors and Youths)

« Last Edit: May 24, 2008, 09:35:10 PM by ttman »

ttman

  • attachers
  • Forum member
  • *
  • Posts: 121
Photo finish last lap order of crossing the line:
Go Race finishing order               
Posn.   No.   Name   Club/Team   Cat   
1   32   Douglas Young   Stirling BC   J   
2   25   Patrick Galbraith   Velo Ecosse   Y   
3   123   Stephen Dickson   Falkirk BC   4   
4   99   Peter Simpson   Berwick Wheelers   4   
5   66   Jeremy Greengrass   Glasgow Nightingale   4   
6   70   Paul French   Unattached   4   
7   71   Richard MacDonald   Unattached   4   
8   81   Lee Anderson   East Kilbride RC   4   
9   6   Scott McCrossan   Glasgow Couriers   Y   
10   33   Alastair McNicol   Velo Ecosse   J   
11   62   Scott McDiarmid   Edinburgh RC   4   
12   83   Oli Del Corto   Edinburgh RC   4   
13   119   Charles Warren   Unattached   4   
14   11   Finlay Young   Velo Ecosse   Y   
15   63   Mark Finlay   Edinburgh RC   V4   
16   31   Niall Johnstone   Stirling BC   J   
17   120   Alan Ramsey   Berwick Wheelers   4   
18   79   Bill Wilkie   Edinburgh RC   4   
19   124   Dougall Allan   Edinburgh RC   4   
20   1   Greg Brown   Glasgow Nightingale   Y   -1
21   122   Chris Godfree   Edinburgh RC   4   
22   61   Steven McQueen   Falkirk BC   4   
23   96   Brendan Milliken   Rock and Road Cycles   4   
24   103   John Williams   Edinburgh RC   4   
25   77   Brian Hamilton   Pedal Power RT   4   
26   94   John Owen   Pedal Power RT   4   
27   18   Cameron Balfour   Peebles CC   Y   -2
28   13   Dougie Rae   Unattached   Y   -1
29   7   Stuart McCluskey   Drummend/Datasafe   Y   -1
30   17   Stuart Balfour   Peebles CC   Y   -2
31   110   Andrew Clements   Edinburgh RC   4   
32   68   Andy Douglas   Pedal Power RT   4   
33   3   Sam Mathews   Edinburgh Racers   Y   
34   10   Angus Gillies   Peebles CC   Y   -1
35   4   Niall McLeod   Edinburgh RC   Y   -1
36   8   Alex Web   Edinburgh RC   Y   -1
37   9   Craig Owen   Edinburgh Racers   Y   -2

Premier Race finishing order            
Posn.   No.   Name   Club/Team   Cat
1   7   David Lines   Pedal Power RT   2
2   38   Gary Hand   Pedal Power RT   E
3   41   Ross Creber   SIS-Trek   1
4   58   Gordon Murdoch   Pedal Power RT   E
5   16   Kevin Barclay   Pedal Power RT   1
6   12   Scott MacRae   Pedal Power RT   2
7   10   Robert Wardell   Sandy Wallace Cycles   2
8   56   Alex Coutts   Giant Asia   E
9   54   Andy Mathieson   Musselburgh CC   V3
10   32   Callum Wilkinson   The Bicycleworks.com   2
11   55   Hamish Creber   Sandy Wallace Cycles   J
12   8   Aaron Murray   Velo Ecosse   J3
13   57   Patrick Roux   Edinburgh RC   4

 

Sitemap 1 2 3 4 5 
SMF 2.0.11 | SMF © 2013, Simple Machines