Skip to content
Thanks to our sponsors for their support

Author Topic: Cycling Scotland Criterium Series 1 Results  (Read 7315 times)

ttman

  • attachers
  • Forum member
  • *
  • Posts: 121
Cycling Scotland Criterium Series 1 Results
« on: April 05, 2009, 11:05:58 PM »
It was the biggest turnout ever on Thursday which made the compilation of the results particularly difficult! One of the main problems in placing riders is that some don't wear their race number in a position that is visible to the photo finish camera. I refer all riders to these examples from last year http://www.edinburghrc.co.uk/forums/index.php?topic=9965.0.  There were some riders in this event with numbers unreadable - especially in the 2nd race.  If the judges can't figure out who you are then you won't be placed!

Race finish order from the photo finish camera - i.e. order in which riders crossed the line after the winner - Final placings and tables to follow

Race 1 - Go Race
No.   Name   Club/Team   Cat
28   Patrick Galbraith   Equipe Velo Ecosse   YA
27   Cameron Balfour   Peebles CC   YB
20   Flora Gillies   Peebles CC   YB
19   Grant Ferguson   Dooleys Cycles   YA
36   Mathew Hamilton   Discovery Juniors CC   J
41   Will  Johnston   Edinburgh RC   YA
30   Niall McLeod   Edinburgh RC   YA
11   Eleanor Corkhill   Discovery Juniors CC   YA
21   Danielle Lee   Peebles CC   YB
25   Vicky Ware   Unattached   W
3   Craig Owen   Peebles CC   YB
4   Morag Eagleson   Ross-shire Roads CC   JW
8   Charles Wilson   Discovery Juniors CC   YA
26   Gavin Shuttleworth   Central Scotland Wheelers   YB
22   Stuart Balfour   Peebles CC   YC
31   Sean Noon   Edinburgh RC   YB
40   Maddy Robinson   Edinburgh RC   W
24   Kate Russell   Sandy Wallace Cycles   W
6   Katy Winton   Glentress Riders   Y
35   Greg Brown   Glasgow Nightingale CC   YA
34   Kiele Yates   Edinburgh Racers   YA
32   William Bowers   Stirling BC   J
33   Jack Barrett   Stirling BC   J
39   Ross Green   Stewartry Wheelers   Y
1   Jake Brown   Stirling BC   YA
15   Tom Arnstein   Carnegie Cyclones   YB
29   Stuart McCluskey   Glasgow South   Y
100   Scott Lyndsay   I Cycles   YB
7   Michael Butcher   Sandy Wallace Cycles   YA
37   Anne Ewing   Edinburgh RC   W
2   Lewis Kirkwood   Glentress Riders   YA
16   Angus Gillies   Peebles CC   YA
10   Katie McCullough-Young   Edinburgh Racers   YB
5   Francis Webb   Edinburgh RC   YC
18   Tenzin Stephen   Peebles CC   YB
9   Robbie Spence   Discovery Juniors CC   YB
38   Nicholas Hunter   Edinburgh Racers   YB
13   Chloe Bermudez   Edinburgh RC   W
23   Karen Breneman   Edinburgh RC   W
17   Hannah Ferguson   Glentress Riders   YA
14   Katia Hiersemenzel   Edinburgh RC   W
42   Kate Johnston   Edinburgh RC   YB

Race 2 - First Division
No.   Name   Club/Team   Cat
28   David Lines   Endura Racing   2
20   Franco Porco   Falkirk BC   3
51   John Milligan   Dundee Wheelers   4
60   George Avraam   Edinburgh RC   4
47   Hamish MacLean   The Bicycleworks   4
39   Claire Thomas   Edinburgh RC   W
13   Andreas Schaefer   Edinburgh RC   4
59   Richard McDonald   Unattached   4
66   Ian Rivans   Edinburgh RC   4
6   Tommy Murray   Pedal Power RT   3
1   Pete Sammon   Sandy Wallace Cycles   4
17   Scott Logan   The Bicycleworks   4
25   Mathew Hamilton   Discovery Juniors   J
7   John McCaffery   Leslie Bike Shop   3
63   Mark Millington   The Bicycleworks   3
64   Ross Crook   Edinburgh RC   2
12   Andrew Davies   The Bicycleworks   3
58   Paul Newnham   Edinburgh RC   3
50   Gordon Plenderleith   East Kilbride RC   3
62   Blair Gibb   Pedal Power RT   3
53   Dougie Young   Glasgow Wheelers   3
8   Gary McCrae   Leslie Bike Shop   3
19   Derek Walker   East Kilbride RC   3
38   Graham Barclay   Leslie Bike Shop   3
79   David Weir   Raleigh Avanti   2
22   Alasdair Easton   Edinburgh RC   3
35   Oliver Young   Edinburgh RC   3
15   David Martin   The Bicycleworks   2
41   Derek Smith   City of Edinburgh RC   2
67   Lewis Oliphant   Equipe Velo Ecosse   3
34   Andy Matheson   Mussellburgh RCC   3
21   Raymond Reidy   Leslie Bike Shop   3
29   Brendan Milliken   Pedal Power RT   4
57   Keith Smith   Glasgow Wheelers   2
54   Andrew Whitehall   Glasgow Wheelers   2
33   Jonathan Watson   www.zepnat.com   2
78   Ross Spence   Edinburgh RC   3
45   Jed Martens   Dunfermline CC   4
55   Chris Brown   Stirling BC   4
43   Scott Forshaw   Ivy CC   4
46   Tony Blunsum   Pedal Power RT   4
11   Paul French   Unattached   4
30   Sean Clark   Pedal Power RT   3
49   Neil Crawford   Dundee Thistle   4
5   Bill Wilkie   Edinburgh RC   4
2   Ollie Fox   Pedal Power RT   3
65   Brian Hamilton   Pedal Power RT   4
44   Andy Douglas   Pedal Power RT   4
23   James Langsdale   Kelso Wheelers   4
73   Mark Finlay   Edinburgh RC   4
61   Gary Bell   Edinburgh RC   4
56   Aaron Wright   Peebles CC   4

« Last Edit: April 08, 2009, 10:47:41 AM by ttman »

ttman

  • attachers
  • Forum member
  • *
  • Posts: 121
Re: Cycling Scotland Criterium Series 1 Results
« Reply #1 on: April 05, 2009, 11:12:47 PM »
Ingliston Series Round 1  2 April 2009         
Results         
First Division Race         Points
Position   Name   Club/Team   Race
1   David Lines   Endura Racing   50
2   Ross Crook   Edinburgh RC   40
3   Andrew Davies   The Bicycleworks   35
4   Paul Newnham   Edinburgh RC   30
5   Gordon Plenderleith   East Kilbride RC   25
6   Blair Gibb   Pedal Power RT   20
7   Dougie Young   Glasgow Wheelers   18
8   Gary McCrae   Leslie Bike Shop   16
9   David Weir   Raleigh Avanti   14
10   Alasdair Easton   Edinburgh RC   12
Sprint 1 - David Lines, David Lindsay, Gary McCrae         
Sprint 2 - David Lines, David Lindsay, David Weir         

Go Race         Points
Position   Name   Club/Team   Race
1   Patrick Galbraith   Equipe Velo Ecosse   50
2   Grant Ferguson   Dooleys Cycles   40
3   Mathew Hamilton   Discovery Juniors CC   35
4   Greg Brown   Glasgow Nightingale CC   30
5   Kiele Yates   Edinburgh Racers   25
6   William Bowers   Stirling BC   20
7   Jack Barrett   Stirling BC   18
8   Ross Green   Stewartry Wheelers   16
9   Tom Arnstein   Carnegie Cyclones   14
10   Stuart McCluskey   Glasgow South   12
Sprint 1 - Mathew Hamilton, Greg Brown, Grant Ferguson         
Sprint 2 - Patrick Galbraith, Grant Ferguson, Greg Brown         

Women         Points
Position   Name   Club/Team   Race
1   Anne Ewing   Edinburgh RC   50
2   Chloe Bermudez   Edinburgh RC   40
3   Karen Breneman   Edinburgh RC   35
4   Hannah Ferguson   Glentress Riders   30
5   Katia Hiersemenzel   Edinburgh RC   25
6   Morag Eagleson   Ross-shire Roads CC   20
7   Maddy Robinson   Edinburgh RC   18
8   Katy Winton   Glentress Riders   16
9   Katie McCullough-Young   Edinburgh Racers   14
10   Danielle Lee   Peebles CC   12

Junior         Points
Position   Name   Club/Team   Race
1   Mathew Hamilton   Discovery Juniors CC   50
2   William Bowers   Stirling BC   40
3   Jack Barrett   Stirling BC   35

Youth          Points
Position   Name   Club/Team   Race
1   Patrick Galbraith   Equipe Velo Ecosse   50
2   Grant Ferguson   Dooleys Cycles   40
3   Greg Brown   Glasgow Nightingale CC   35
4   Kiele Yates   Edinburgh Racers   30
5   Ross Green   Stewartry Wheelers   25
6   Tom Arnstein   Carnegie Cyclones   20
7   Stuart McCluskey   Glasgow South   18
8   Scott Lyndsay   I Cycles   16
9   Michael Butcher   Sandy Wallace Cycles   14
10   Lewis Kirkwood   Glentress Riders   12
         
« Last Edit: April 06, 2009, 04:07:36 PM by ttman »

ttman

  • attachers
  • Forum member
  • *
  • Posts: 121
Re: Cycling Scotland Criterium Series 1 Results
« Reply #2 on: April 06, 2009, 04:46:50 PM »
Cycling Scotland Criterium Series 2009 Tables after round 1

 

Sitemap 1 2 3 4 5 
SMF 2.0.11 | SMF © 2013, Simple Machines