Skip to content
Thanks to our sponsors for their support

Author Topic: Edinburgh RC Ingliston Crit Series 2 Results  (Read 6282 times)

ttman

  • attachers
  • Forum member
  • *
  • Posts: 121
Edinburgh RC Ingliston Crit Series 2 Results
« on: April 16, 2010, 09:53:25 PM »
Result for Youth C event
Posn.   No.   Name   Club/Team   Cat
1   74   Joe Nally   Cyclones   YC
2   88   Calum Grant   Peebles CC   YC
3   72   Matthias Barnet   Edinburgh RC   YC
4   85   Lulu Bartlett   Edinburgh RC   GYC
5   86   Emma Borthwick   Edinburgh RC   GYC
6   76   Jack Cromby   Carnegie Cyclones   YC
7   83   Helen Mitchell   Stirling BC   GYC
8   75   Euan Magowan   Peebles CC   YC
9   87   Millie Hanlon-Coe   Peebles CC   GYC
10   81   Katie Allen   Wallace Warriors   GYC
11   77   Alistair Abbess   Wallace Warriors   YC
12   78   Catherine Abbess   Wallace Warriors   GYD

Result for Go-Race event
Posn.   No.   Name   Club/Team   Cat
1   103   Claire MacAuley   Johnstone Wheelers CC   W3
2   114   Andrew Abbess   Stirling BC   4
3   110   Iain Gordon   Edinburgh RC   4
4   112   Maddy Robinson   VC Moulin   W3
5   100   Victoria Ware   VC Moulin   W3
6   104   Louise Haston   City of Edinburgh   W3
7   109   Denise Schofield   Unattached   W4
8   111   Rebecca Smith   Edinburgh RC   
9   115   Fiona Walker   Walkers CC   W3

Main race and Youth A/B race results to follow

ttman

  • attachers
  • Forum member
  • *
  • Posts: 121
Re: Edinburgh RC Ingliston Crit Series 2 Results
« Reply #1 on: April 16, 2010, 09:58:08 PM »
Order riders crossed the line at the finish - taken from the photo finish (Note these are not final placings):

Youth A/B event
No.   Name   Club/Team   Cat
13   Gavin Shuttleworth   City of Stirling Wheelers   YA
39   Matthew Peters   Wallace Warriors   YB
50   Conor Nally   Carnegie Cyclones   YB
70   Finn Harrod   Discovery   YB
65   Tenzon Sephen   Peebles CC   GYA
20   Nick Hunter   Falkirk BC   YA
32   Rebecca Leith   Discovery   GYA
31   Hannah Ferguson   Glentress Riders   GYA
64   Catherine Angus   Carnegie Cyclones   GYB
40   Calum Magowan   Peebles CC   YB
10   Tom Arnstein   Velo Ecosse   YA
68   Lucy Grant   Peebles CC   GYB
14   Angus Gillies   Peebles CC   YA
17   Stuart McCluskey   VC Glasgow South/Adrenaline Bike   YA
16   Adam Crowther   Perth United   YA
24   Kyle Yates   Leslie Bike Shop   YA
6   Scott Lindsey   I-Cycles   YA
19   Dale McCallum   Edinburgh RC    YA
2   Charlie Wilson   Discovery   YA
9   Craig Owen   Peebles CC   YA
5   Robbie Spence   Discovery   YA
43   Stuart Balfour   Peebles CC   YB
66   Louise Borthwick   Edinburgh RC   GYA
3   Sam Waterstone   Peebles CC   YA
15   Mark Stewart   Discovery   YA
63   Erika Allen   Wallace Warriors   GYB
42   Ross Nicoll   Edinburgh RC   YB
25   Sean Noon   Edinburgh RC   YB
41   Francis Webb   Edinburgh RC   YB
67   Eve Hanlon-coe   Peebles CC   GYB
23   Ben Forsyth   Edinburgh RC   YB
62   Flora Gillies   Peebles CC   GYB

Main event
No.   Name   Club/Team   Cat   
52   Paul Newnham   Leslie Bike Shop   2   
47   John McComisky   ?   4   
88   David Thomson   Johnstone Wheelers CC   4   
72   Niall Aitken   Pedal Power RT   2   
95   Ross Crook   Edinburgh RC   2   
12   Alistair Robinson   Leslie Bike Shop   2   
22   Grant Ferguson   Dooleys Cycles RT   3   
11   Andrew Underwood   Glasgow Wheelers   4   
67   Kevin Barclay   Leslie Bike Shop   2   
21   James Smith   Dooleys Cycles RT   2   
145   Callum MacGregor   Leslie Bike Shop   3   
14   Matthew Hamilton   Leslie Bike Shop   J3   
16   John Owen   ?   V4   
?   No number visible
133   Graeme Neagle   Glasgow Wheelers   3   
61   Brendan Roe   Leslie Bike Shop   3   
137   Gordon Plenderleith   Eastkilbride RC   3   
28   Andy Ralston   ?   3   
30   Derek Martin   ?   V4   
141   Lewis Kirkwood   Peebles CC   J3   
70   John McCaffery   Leslie Bike Shop   V3   
92   Colin Russell   Edinburgh RC   V3   
79   Jamie Maxwell   Edinburgh Uni CC   4   
75   Graham Barclay   Leslie Bike Shop   V2   
148   Mark Millington   Bicycleworks   V3   
134   Kristoff Aksnes   Glasgow Wheelers   3   
6   Brian Hamilton   Pedal Power RT   V4   
93   David Crombie   Dunfermline CC   V4   
81   Georges Avraam   Edinburgh RC   4   
41   Mick Nally   Dunfermline CC   V4   
69   Bruce Wallace   Hawick CC   3   
10   Dougie Young   Glasgow Wheelers   2   
18   Andy Laing   Musselburgh RCC   2   
147   John Clarke   Glasgow Wheelers   4   
25   Jack Barrett   Stirling BC   3   
19   Gavin Shirley   Nevis Cycles RT   3   
28   Andy Ralston   ?   3   
58   Geoff Martin   ?   4   
91   Finlay Young   Velo Ecosse   J3   
55   David Lindsay   Bicycleworks   3   
71   Garry Macrae   Leslie Bike Shop   V2   
63   Daivd Martin   Bicycleworks   2   
1   Paul McInally   Rock and Road Cycles   3   
?   number obscured
49   Timoc Kenden   ?   4   
152   Steven Fraser   West Lothian Clarion   4   
?   number obscured
144   Graeme Scott   Edinburgh RC   4   
3   David Hamill   Pedal Power RT   4   
143   Dougal  Allan   Edinburgh RC   4   
65   Jim Meek   Leslie Bike Shop   4   
90   Ruaridh Shuttleworth   Stirling Wheelers   4   
46   Eddie Addis   Stirling BC   2   
44   Aidan McIlroy   Edinburgh RC   3   
140   Graig Dale   Edinburgh Tri   3   
138   Eddie Cowle   Stirling BC   3   
132   Hamish Maclean   Bicycleworks   V3   
80   Angus Elliot   Edinburgh RC   4   
45   Scott Logan   ?   4   
153   Alastair McNicol   Bicycleworks   3   
9   Mark Baugh   Stirling BC   3
60   James Sale   ?   3

ttman

  • attachers
  • Forum member
  • *
  • Posts: 121
Re: Edinburgh RC Ingliston Crit Series 2 Results
« Reply #2 on: April 17, 2010, 06:08:59 PM »
Full results as follows:
Ingliston Series Round 2  15 April 2010      
Results      
First Division Race      
Position   Name   Club/Team
1   Paul Newnham   Leslie Bike Shop
2   Niall Aitken   Pedal Power RT
3   Ross Crook   Edinburgh RC
4   Alistair Robinson   Leslie Bike Shop
5   Grant Ferguson   Dooleys Cycles RT
6   Kevin Barclay   Leslie Bike Shop
7   Matthew Hamilton   Leslie Bike Shop
8   Graeme Neagle   Glasgow Wheelers
9   Gordon Plenderleith   Eastkilbride RC
10   Dougie Young   Glasgow Wheelers

Go Race      
Position   Name   Club/Team
1   Claire MacAuley   Johnstone Wheelers CC
2   Andrew Abbess   Stirling BC
3   Iain Gordon   Edinburgh RC
4   Maddy Robinson   VC Moulin
5   Victoria Ware   VC Moulin
6   Louise Haston   City of Edinburgh
7   Denise Schofield   Unattached
8   Rebecca Smith   Edinburgh RC
9   Fiona Walker   Walkers CC

Women      
Position   Name   Club/Team
1   Claire MacAuley   Johnstone Wheelers CC
2   Maddy Robinson   VC Moulin
3   Victoria Ware   VC Moulin
4   Louise Haston   City of Edinburgh
5   Denise Schofield   Unattached
6   Rebecca Smith   Edinburgh RC
7   Fiona Walker   Walkers CC

Youth A Boys      
Position   Name   Club/Team
1   Gavin Shuttleworth   City of Stirling Wheelers
2   Tom Arnstein   Velo Ecosse
3   Angus Gillies   Peebles CC
4   Stuart McCluskey   VC Glasgow South/Adrenaline Bike
5   Adam Crowther   Perth United
6   Kyle Yates   Leslie Bike Shop
7   Scott Lindsey   I-Cycles
8   Dale McCallum   Edinburgh RC
9   Charlie Wilson   Discovery
10   Craig Owen   Peebles CC
11   Robbie Spence   Discovery
12   Sam Waterstone   Peebles CC
13   Mark Stewart   Discovery
14   Nick Hunter   Falkirk BC
Sprint - Kyle Yates      

Youth A Girls      
Position   Name   Club/Team
1   Louise Borthwick   Edinburgh RC
2   Tenzon Sephen   Peebles CC
3   Hannah Ferguson   Glentress Riders
4   Rebecca Leith   Discovery
Sprint - Louise Borthwick      

Youth B Boys      
Position   Name   Club/Team
1   Stuart Balfour   Peebles CC
2   Sean Noon   Edinburgh RC
3   Francis Webb   Edinburgh RC
4   Calum Magowan   Peebles CC
5   Ben Forsyth   Edinburgh RC
6   Matthew Peters   Wallace Warriors
7   Conor Nally   Carnegie Cyclones
8   Finn Harrod   Discovery
9   Ross Nicoll   Edinburgh RC
Sprint - Stuart Balfour      

Youth B Girls      
Position   Name   Club/Team
1   Lucy Grant   Peebles CC
2   Flora Gillies   Peebles CC
3   Catherine Angus   Carnegie Cyclones
4   Erika Allen   Wallace Warriors
5   Eve Hanlon-coe   Peebles CC
Sprint - Lucy Grant      

Youth C Boys      
Position   Name   Club/Team
1   Joe Nally   Cyclones
2   Calum Grant   Peebles CC
3   Matthias Barnet   Edinburgh RC
4   Jack Cromby   Carnegie Cyclones
5   Euan Magowan   Peebles CC
6   Alistair Abbess   Wallace Warriors

Youth C Girls      
Position   Name   Club/Team
1   Lulu Bartlett   Edinburgh RC
2   Emma Borthwick   Edinburgh RC
3   Helen Mitchell   Stirling BC
4   Millie Hanlon-Coe   Peebles CC
5   Katie Allen   Wallace Warriors
6   Catherine Abbess   Wallace Warriors

Hammy

  • Forum member
  • *
  • Posts: 11
Re: Edinburgh RC Ingliston Crit Series 2 Results
« Reply #3 on: April 18, 2010, 10:47:33 AM »
Hi
How many signed on for the main event? Is top ten all you get?
Cheers, great series as always
H

ttman

  • attachers
  • Forum member
  • *
  • Posts: 121
Re: Edinburgh RC Ingliston Crit Series 2 Results
« Reply #4 on: April 20, 2010, 10:37:19 PM »
Hammy, 72 signed on and most of them were lapped by the main field (some of them several times). It is only the top 10 that score points for the league tables and are listed. You can work out roughly where you finished in the field from the photo finish listing. 

To work out lower down positions in the field accurately would require many hours of studying video footage of the event....

ttman

  • attachers
  • Forum member
  • *
  • Posts: 121
Re: Edinburgh RC Ingliston Crit Series 2 Results
« Reply #5 on: April 20, 2010, 10:39:24 PM »
League tables as they stand after round 2 - now with corrected Youth B table

« Last Edit: April 21, 2010, 09:48:47 AM by ttman »

Hammy

  • Forum member
  • *
  • Posts: 11
Re: Edinburgh RC Ingliston Crit Series 2 Results
« Reply #6 on: April 21, 2010, 09:59:33 AM »
No worries, ta.  See ya Thursday  ;D

 

Sitemap 1 2 3 4 5 
SMF 2.0.11 | SMF © 2013, Simple Machines