Skip to content
Thanks to our sponsors for their support

Author Topic: The Scottish Cycling Ingliston Crit Series 2 Results  (Read 3844 times)

ttman

  • attachers
  • Forum member
  • *
  • Posts: 121
The Scottish Cycling Ingliston Crit Series 2 Results
« on: April 26, 2011, 11:12:12 AM »
Well done to the 99% of riders who managed to position their numbers correctly so they could be seen by the photofinish camera.  There were still a couple of riders who put their numbers in the middle of their jersey unseen to the camera and a couple of riders in the main race who rode over the line sitting bolt upright without their hands on the bars - again the camera can't see your number if you do that.  One rider also had a gillet on totally obscuring his number.

Here is a reminder of how to do it properly: MAKE SURE WHEN YOU PIN YOUR NUMBERS ON THAT THEY ARE ON THE RIGHT HAND SIDE, THE CORRECT WAY UP AND MOST IMPORTANTLY DON'T FOLD OVER WHEN YOU ARE IN THE BIKE POSITION.  There is a board at signon that shows you how.


Scottish Cycling Ingliston Series Round 2  21 April 2011      
Results      
First Division Race      
Position   Name   Club/Team
1   Martin Lonie   Dooleys-Cycles.co.uk
2   Paul Newnham   Team Leslie Bikeshop - Right Move Windows
3   Oliver Young   Edinburgh RC
4   Ross Crook   Edinburgh RC
5   David Lindsay   The Bicycleworks
6   Neil Taylor   Edinburgh RC
7   Franco Porco   GJS racing
8   Callum McLean   Stirling Bike Club
9   Richard McDonald   Stirling Bike Club
10   Dale McCallum   The Bicycleworks
11   Gary McCrae   Team Leslie Bikeshop - Right Move Windows
12   John McCaffery   Team Leslie Bikeshop - Right Move Windows
13   David Martin   The Bicycleworks
14   Andrew Cox   The Bicycleworks
15   Scott Lindsay   I-cycles
16   Gavin Shirley   Nevis Cycles RT
17   Allan Clark   Sandy Wallace Cycles
18   George Buchanan   Glasgow United
19   Gregg Imlah   Velocity 44
20   Angus Elliot   Edinburgh Uni CC
21   Derek Martin   Perth United CC
22   Douglas Shaw   Thebicycleworks.com
23   Calum Maclean   Edinburgh RC
24   Steve Canney   Edinburgh RC
25   Cameron Milne   Team Leslie Bikeshop - Right Move Windows
26   Les Ross   Edinburgh RC
27   Scott McCallum   Unattached
28   Peter Simpson   Berwick Wheelers
29   Colin Russell   Edinburgh RC
Sprint 1 - Paul Newnham, Oliver Young, Allan Clark      
Sprint 2 - Oliver Young, Matthew MacDonald, Paul Newnham      

Go Race      
Position   Name   Club/Team
1   Scott McDairmid   Sandy Wallace Cycles
2   Eric Easton   Edinburgh RC
3   Warren Crombie   Edinburgh RC
4   Roger Crawford   Unattached
5   Jesse Finch Gnehm   Capitol Velo
6   Katy Winton   Kinesis M.P.
7   Graeme Scott   Edinburgh RC
8   Bob Hayley   Law Wheelers
9   David Hamill   Pedal Power RT
10   Jenny Stanning   Edinburgh RC
11   Matthew Allen   Edinburgh RC
12   Wilson Kane   East Kilbride RC
13   Kimberley Preston   Unattached
14   Abdrew Bothwell   Edinburgh RC
15   Greg White    Law Wheelers
16   Billy Mitchell   Stirling Bike Club
17   Mats Alfsen   Edinburgh RC
18   John Reid   Stirling Bike Club
19   Kevin MacArthur   Unattached
20   Hannah Ferguson   WXC MTB Team
21   Scott Ross   Pedal Power RT
22   Alexa Mair   Edinburgh RC
23   James Davidson   Pedal Power RT
24   Victoria Ware   Velo Club Moulin
25   Andrew Abbess   Stirling Bike Club
26   Martyn Davidson   Lothian and Borders Police
27   Maddy Robinson   Velo Club Moulin
28   Brenda Callander   Stirling Bike Club
29   John Mccomisky   Edinburgh RC
30   Stephen Doherty   Law Wheelers
31   Joe Passant   Edinburgh RC
32   Fiona Walker   Walkers CC
33   Denise Schofield   Unattached
Sprint 1 - David Hamill, Scott McDairmid, Roger Crawford      
Sprint 2 - Roger Crawford, Robert Milton, Mats Alfsen      

Women      
Position   Name   Club/Team
1   Katy Winton   Kinesis M.P.
2   Jenny Stanning   Edinburgh RC
3   Kimberley Preston   Unattached
4   Hannah Ferguson   WXC MTB Team
5   Alexa Mair   Edinburgh RC
6   Victoria Ware   Velo Club Moulin
7   Maddy Robinson   Velo Club Moulin
8   Brenda Callander   Stirling Bike Club
9   Fiona Walker   Walkers CC
10   Denise Schofield   Unattached

Youth A Boys      
Position   Name   Club/Team
1   Calum Foster   Team Leslie Bikeshop - Right Move Windows
2   Kyle Petrie   Stirling Bike Club
3   Connor Telfer   Hawick CC
4   Stewart Wilcox   I-Cycles
5   Josh Murchie   Stirling Tri Club
6   Lewis Rahil   Edinburgh RC
7   Thomas Imrie   Edinburgh RC
Sprint 1 – Kyle Petrie, Stewart Wilcox, Calum Foster      
Sprint 2 – Kyle Petrie, Calum Foster, Stewart Wilcox      

Youth A Girls      
Position   Name   Club/Team
1   Louise Borthwick   Edinburgh RC Martin Currie RT
2   Lucy Grant   Peebles CC
3   Kate Johnston   Edinburgh RC
4   Isla Short   Peebles CC
5   Polly Bartlett   Edinburgh RC
Sprint – Louise Borthwick, Lucy Grant, Polly Bartlett      

Youth B Boys      
Position   Name   Club/Team
1   Stuart Balfour   Edinburgh RC Martin Currie RT
2   Francis Webb   Edinburgh RC Martin Currie RT
3   Rory Mellis   Discovery Junior CC
4   Ben Forsyth   Edinburgh RC
5   Sam Macneil   Peebles CC
6   Lewis Chapman   Perth United CC
7   Matthew Peters   Wallace Warriors
8   Matthias Barnet   Edinburgh RC Martin Currie RT
9   Jack Crombie   Carnegie Cyclones
10   Ross Nicoll   Edinburgh RC Martin Currie RT
11   Matthew Corrigan   Edinburgh RC
Sprint – Stuart Balfour, Francis Webb, Rory Mellis      

Youth B Girls      
Position   Name   Club/Team
1   Lulu Bartlett   Edinburgh RC Martin Currie RT
2   Emma Borthwick   Edinburgh RC Martin Currie RT
3   Eve Hanlon Cole   Peebles CC
Sprint – Lulu Bartlett, Emma Borthwick, Eve Hanlon Cole      
      
Youth C Boys      
Position   Name   Club/Team
1   Calum Fernie   Edinburgh RC
2   Tom Aitken   Peebles CC
3   Cameron Mellis   Discovery CC
4   Alistair Abbess   Wallace Warriors

Youth C Girls      
Position   Name   Club/Team
1   Rhona Callander   Wallace Warriors
2   Helen Mitchell   Wallace Warriors
3   Katie Allen   Wallace Warriors
4   Millie Hanlon Cole   Peebles CC

Youth D Boys      
Position   Name   Club/Team
1   Robert Fernie   Edinburgh RC
2   Callum Reid   Wallace Warriors
3   Louis Moore   Edinburgh RC
4   Toby Dawson   Unattached

Youth D Girls      
Position   Name   Club/Team
1   Anna McGorum   Peebles CC
2   Catherine Mitchell   Wallace Warriors
3   Elena McGorum   Peebles CC
4   Catherine Abbess   Wallace Warriors
5   Emma Forsyth   Edinburgh RC Martin Currie RT

ttman

  • attachers
  • Forum member
  • *
  • Posts: 121
Re: The Scottish Cycling Ingliston Crit Series 2 Results
« Reply #1 on: April 26, 2011, 11:25:58 AM »
As in previous years, there is a series long competition with points awarded for the first 10 in each category and first 3 for each sprint (excluding any cash sprints).

You can see the details of this in the tables of standings after event 2.  There is still all to play for in the remaining 3 events, next one this Thursday.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 
SMF 2.0.11 | SMF © 2013, Simple Machines